Дієздатність особи це здатність своїми діями набувати прав і самостійно їх здійснювати, створювати для себе обов'язки, виконувати їх та нести відповідальність. Поняття недієздатності є протилежним, тобто неможливість своїми діями набувати прав та обов'язків, нести відповідальність за їх виконання.
Розрізняють повну недієздатність і обмежену дієздатність. Повна недієздатність встановлюється у зв'язку з нездатністю особи усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними через стійкі психічні розлади.
Дієздатність може бути обмежена судом, якщо особа страждає на психічний розлад, що істотно впливає на здатність особи усвідомлювати значення своїх дій і (або) керувати ними. Також дієздатність може бути обмежена, якщо людина внаслідок зловживання спиртними напоями, наркотиками, азартними іграми тощо. ставить себе чи свою сім'ю у скрутне матеріальне становище.
Без вести відсутній це категорія, яка присвоюється за тривалої відсутності фізичної особи, а відносини, що виникли з неї участю, набули статусу невизначеності. Безвісти відсутньою може бути визнана фізична особа, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
Визнати фізичну особу померлою, на відміну від безвісти відсутнім, можливо якщо в місці її постійного проживання немає відомостей про його місце перебування протягом трьох років. Однак це можна зробити і раніше, якщо фізична особа зникла за обставин, що загрожують її життю, або дають підстави припускати її загибель. У такому разі можна подавати заяву після шести місяців. У разі надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру можна подати заяву після одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії.