Як оформити розірвання шлюбу (розлучення)?
1. Якщо подружжя бажає розірвати шлюб і у них немає спільних неповнолітніх дітей, то їм слід звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) за місцем реєстрації одного з подружжя із спільною заявою про розірвання шлюбу.
Якщо один із подружжя з поважної причини не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу в орган РАЦС, таку заяву, посвідчену нотаріусом, від його імені може подати інший з подружжя.
У такому разі шлюб буде розірваний органом РАЦС після закінчення 1 місяця від дня подання заяви, якщо заява не буде відкликана.
2. Якщо один із подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним, то шлюб розривається органом РАЦС за заявою одного з подружжя.
3. Якщо намір розірвати шлюб є у подружжя, яке має спільних неповнолітніх дітей, вони мають право подати суду спільну заяву про розірвання шлюбу. Обов'язковим у такому разі є надання суду нотаріально завіреного договору про те, з ким з них проживатимуть діти, яку участь у забезпеченні умов їх життя прийматиме той із батьків, хто проживає окремо, про здійснення ним права на особисте виховання дітей, про розмір аліментів на дитину.
До подання такої заяви до суду подружжю необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати.
Суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця з дня подання заяви, до закінчення цього терміну заяву можна відкликати.
4. В інших випадках одному з подружжя слід звертатися до суду з позовом про розірвання шлюбу.
Такий позов не може бути пред'явлений в період вагітності дружини і протягом 1 року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив злочин проти другого з подружжя або дитини, батьківство визнано іншим особою, відомості про чоловіка як про батька виключені з актового запису народження дитини.
Позивачу до подання позовної заяви до суду необхідно сплатити судовий збір у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати.
Шлюб припиняється в день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.